Cieszenie się letnimi dniami może być świetną zabawą. Niemniej jednak odwodnienie jest dość podstępne i nierzadko uderza w najmniej spodziewanym momencie. A mieszanka letniego słońca i piekących upałów to idealna recepta na odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej i prawdopodobnie udar cieplny.
W większości przypadków u dzieci i młodzieży występuje niedostateczne nawodnienie. Z kolei szansa na odwodnienie wzrasta, gdy korzystają z aktywności ruchowych na świeżym powietrzu. Dlatego musimy dopilnować, aby nasz organizm był odpowiednio nawodniony przez cały czas. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziecie na dole.
Odżywki wzmacniające nawilżanie
Utrzymanie nawodnienia wymaga czegoś więcej niż tylko wody. Elektrolity i węglowodany również odgrywają ważną rolę w absorpcji płynów. Ponadto elektrolity — sód, chlorek, potas, magnez i wapń — są niezwykle ważne dla zdrowego funkcjonowania nerwów i mięśni.
Dobrą wiadomością jest to, że dostępnych jest wiele napojów zawierających elektrolity i węglowodany.
Spożywanie żywności
Oprócz napojów, głównym czynnikiem wpływającym na nawodnienie jest także żywność. Wiele letnich produktów spożywczych, takich jak arbuzy, truskawki i pomidory, zawiera dużo wody, minerałów, elektrolitów i węglowodanów. Pysznym sposobem na poprawę spożycia wody jest połączenie owoców i warzyw z wodą, nadając napojowi ulubionego smaku.
Napoje smakowe ze składników naturalnych świetnie orzeźwiają. Ponadto, mogą być sprytnym sposobem na nakłonienie dzieci do picia większej ilości wody.
Sprawdzanie koloru moczu
Kolor moczu to dobry sposób na sprawdzenie, czy jesteśmy nawodnieni. Z tego względu, powinniśmy rzucić okiem na mocz przed, w trakcie i po całym dniu spędzonym na słońcu. Jeśli kolor moczu jest jasny albo przeźroczysty, to najprawdopodobniej jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Natomiast, jeśli ma barwę od ciemnożółtej do prawie żółtobrązowej, wówczas potrzebujemy natychmiastowego nawodnienia.
Monitorowanie wagi ciała
Innym sposobem oceny nawodnienia jest monitorowanie utraty potu. Jest na to prosty sposób. Wystarczy, że zważymy się przed i po zajęciach na świeżym powietrzu w ekstremalnym upale. Utrata potu może spowodować utratę nawet 0,5 kg masy ciała. A to dlatego, że zniknęła z organizmu woda, którą musimy uzupełnić.
Optymalna utrata masy ciała podczas aktywności to mniej niż 1% masy ciała.
Picie wody noc wcześniej
Z racji tego, że odwodnienie może być tak podstępne, warto pozostać o krok do przodu i zacząć nawadniać organizm noc wcześniej. Jeśli mamy zaplanowaną aktywność poranną, rozpocznijmy nawadnianie wcześniej niż później. A to dlatego, że najlepiej jest spożywać płyny przed, w trakcie i po dniu spędzonym na słońcu. Pamiętajmy, że gdy spędzimy wieczór w łóżku, nic nie pijąc, to rankiem prawdopodobnie obudzimy się już odwodnieni.
I właśnie dlatego picie wody na kilka godzin przed snem i zaraz po przebudzeniu jest bardzo dobrym rozwiązaniem.