zadanie-domowe

Jak pomóc dzieciom w czytaniu pracy domowej

Nasze dzieci mogą wracać ze szkoły z zadaniem domowym z czytania. Jeśli jednak mają problemy z czytaniem, zrozumieniem lub płynnością, wówczas zadany tekst może wydawać się zniechęcający. Jak więc możemy zaoferować pomoc naszym dzieciom w odrabianiu prac domowych?

Eksperci sugerują, że tworzenie w domu atmosfery sprzyjającej czytaniu poprzez regularne czytanie z dziećmi, opowiadanie im historyjek lub granie w gry językowe może mieć ogromny wpływ na ich sukces. Z tego względu poniższe wskazówki mogą ułatwić dzieciom czytanie prac domowych przez cały rok szkolny.

Czytajmy, kiedy czytają nasze dzieci

Kiedy nadejdzie czas, aby nasze dzieci przysiadły do czytania lub odrobiły inne prace domowe tego typu, my również powinniśmy usiąść z własną książką albo gazetą, aby czytać u boku naszych dzieci. Faktem jest, że dzieci chętniej podążą za nami, jeśli sami będziemy świecić przykładem, a nie tylko poradą. Dlatego szczęśliwe zanurzenie się w słowach może zwiększyć ich motywację do wykonywania zadań domowych.

Zmniejszyć lub wyeliminować rozpraszacze

Zorganizowanie spokojnego miejsca do czytania i odrabiania lekcji dla dziecka to kolejny sposób, w jaki możemy zaoferować pomoc w czytaniu prac domowych. Wyposażmy pomieszczenie w podstawowe elementy, które promują zrozumienie, wymowę i płynność, jak choćby linijka do czytania, która podświetla jeden lub wiele wierszy tekstu, aby ułatwić śledzenie ruchu gałek ocznych.

Wyłączenie telefonów, telewizji i komputera, a także ograniczanie innych czynników rozpraszających również może pomóc w pielęgnowaniu środowiska domowego, które sprzyja koncentracji.

Używajmy strategii do odczytywania słów

Jeśli nasze dzieci napotykają wyzwania związane z metodą czytania na głos, zaoferujmy pomoc w odrabianiu zadań domowych, która wykorzystuje inne strategie do odczytywania słów. Uczenie się słów za pomocą wzroku, zauważanie mieszanek literowych oraz używanie kontekstu opowiadania to kilka sposobów, jakie mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności u małych czytelników.

Zobacz też, jak wychowanie dziecka wpływa na jego przyszłość.

Czytajmy na głos

To, że nasze dzieci potrafią czytać, nie oznacza, że ​​chcą, abyśmy przestali czytać im na głos. Czytanie dzieciom stwarza okazję do tworzenia wspomnień podczas wspólnego spędzania czasu i rozmawiania o tym, co dzieje się w opowiadaniu. Pokazuje im również, jak interesujące i wciągające może być czytanie, jednocześnie oferując płynność i słownictwo wykraczające poza ich obecny poziom czytania.