Dla wielu starszych osób możliwości aktywnego życia towarzyskiego często maleją wraz ze zdrowiem i energią. Powodem zazwyczaj jest choroba lub problemy z poruszaniem się, które ograniczają ich możliwości, tym samym zwiększając ryzyko izolacji. Z tego względu nawiązywanie więzi z osobami, które nas kochają i mają podobne zainteresowania, jest ważne w każdym wieku.
Jednakże dla osób starszych, których styl życia może zmniejszać ich możliwości społeczne, więzi te mają też kluczowe znaczenie dla zdrowego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego.
Niebezpieczeństwa izolacji
Brak kontaktu z innymi może prowadzić do złego stanu zdrowia emocjonalnego, wysokiego ciśnienia krwi i pogorszenia stanu zdrowia fizycznego. Badania pokazują, że starsze osoby dorosłe, które cierpią na depresję i izolację, wykazują wyższy wskaźnik śmiertelności niż osoby bardziej zadowolone ze swojego życia i relacji. A to sprawia, że zaangażowanie społeczne jest tak samo ważne jak inne kroki w celu utrzymania zdrowia fizycznego i emocjonalnego.
Korzyści z zaangażowania społecznego
Aktywne życie towarzyskie to nie tylko walka z negatywnymi skutkami izolacji, ale także możliwość doświadczania przez osoby starsze szeregu korzyści, jakie przyczyniają się do poprawy ogólnego samopoczucia.
Oto najlepsze korzyści z takiego zaangażowania:
Ulepszone zdrowie psychiczne
Izolacja jest jedną z głównych przyczyn depresji u osób starszych. Samotność może łatwo przerodzić się w poczucie bezwartościowości i rozpaczy. Z drugiej strony kontakty towarzyskie mogą pomóc starszym osobom dorosłym poczuć się kochanymi i potrzebnymi. Dzieje się tak, ponieważ ich życie jest potwierdzane zarówno przez czynności, jakie wykonują, jak i osoby, z którymi wchodzą w interakcje.
Przebywanie wśród innych ludzi, zwłaszcza jeśli robimy coś zabawnego lub satysfakcjonującego, pomaga nam zachować zdrowy stan psychiczny z pozytywnym nastawieniem do życia.
Poczucie przynależności
Cieszenie się towarzystwem osób, które mają podobne osobowości lub zainteresowania, pomaga nam poczuć się, jakbyśmy do czegoś przynależeli. A dla tych, którzy stracili współmałżonka lub bliskiego przyjaciela, potrzeba przynależności może być jeszcze bardziej intensywna.
Nawiązywanie więzi z innymi osobami może pielęgnować nowe przyjaźnie. Z kolei wspólne robienie czegoś znaczącego może skutecznie utrwalać te więzi.
Lepsze poczucie własnej wartości
Poczucie własnej wartości może się obniżać u osób mających problemy z robieniem tylu rzeczy, ile robili kiedyś albo u tych, które zbyt często przebywają w samotności. Z tego względu, im więcej spotykamy się z innymi osobami lub uczestniczymy z nimi w zajęciach, tym większe czerpiemy korzyści z poczucia, że przyczyniamy się do określonej społeczności.
Każdy rodzaj pozytywnej interakcji z przyjaciółmi, rodziną lub sąsiadami może pomóc nam podnieść naszą pewność siebie i polepszyć umiejętności.
Poprawa zdrowia fizycznego
Kiedy prowadzimy dobre rozmowy z innymi osobami lub robimy z nimi rzeczy, które kochamy, nasze ciała odnotowują i uwalniają prozdrowotne chemikalia. Związki te wzmacniają układ odpornościowy, aby zapobiegać chorobom i sprawiają, że czujemy się dobrze fizycznie.
Ponadto, kontakty towarzyskie promują aktywny tryb życia i lepsze spożycie składników odżywczych. Natomiast osoby starsze, które są odizolowane, częściej opuszczają posiłki, podczas gdy osoby aktywne społecznie często dzielą się posiłkami z przyjaciółmi i rodziną.
Zwiększone funkcje poznawcze
Według University of Rochester Medical Center, kontakty towarzyskie są kluczem do utrzymania sprawności mózgu w miarę procesu starzenia. Prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego zachęca do dalszej nauki, a także obserwowania i reagowania na otaczający nas świat.
Rozmowa i aktywność doskonale nadają się do ćwiczenia umysłu oraz mogą potencjalnie obniżyć ryzyko demencji i choroby Alzheimera.
Odpowiedzialność
Bez względu na nasz wiek, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zachowamy się właściwie, jeśli ludzie będą nas pociągać do odpowiedzialności. Osoby w starszym wieku rzadziej rozwijają nawyki zanikania samoopieki, jeśli przebywają w pobliżu tych, na których im zależy.
Kontakty towarzyskie stwarzają powody, aby pozostać zdrowym i pomagają wspierać pozytywny stan umysłu.
Życie z celami
Zaangażowanie społeczne przynosi korzyści osobom starszym, pomagając im poczuć, że ich życie nadal ma sens. Dzięki temu, że mają dokąd pójść, że mogą zrobić coś znaczącego albo spotkać się z innymi ludźmi dodaje im ochoty do wstania rano z łóżka i bycia podekscytowanym nadchodzącym dniem.
Kiedy pielęgnujemy silne relacje z innymi osobami, zyskujemy poczucie spełnienia. Natomiast spędzanie czasu z tymi, których kochamy, przypomina nam, że życie jest wspólnotą więzi.
Z racji tego, jeżeli my albo bliska nam osoba cierpimy na odizolowany styl życia, najwyższy czas, aby podjąć w tym kierunku jakieś konkretne działania. Umówmy się na lunch z przyjacielem, znajdźmy najbliższy ośrodek spokojnej starości albo rozważmy zmianę stylu życia.