Spędzanie dużej ilości czasu w samotności może negatywnie wpłynąć na nastroje niektórych osób. Jeśli czujemy się przygnębieni, warto zapoznać się z kilkoma prostymi metodami na poprawę nastroju.
Rozchmurzenie
Po wstaniu z łóżka odsuńmy zasłony i wpuśćmy do sypialni trochę słońca. Badania wykazały, że osoby wystawione na więcej światła, zwłaszcza rano, są w lepszym nastroju przez cały dzień. A do tego lepiej śpią w nocy.
Ruch
Wstańmy z krzesła i zacznijmy się ruszać. Ćwiczenia pomagają naszemu mózgowi uwalniać endorfiny, które sprawiają, że czujemy się podekscytowani i usatysfakcjonowani. Dla nastroju korzystna jest każda aktywność fizyczna. Jednak możemy jeszcze zwiększyć tę korzyść, decydując się na nią poza domem.
20-minutowy spacer na świeżym powietrzu, dwa razy w tygodniu, może zdziałać cuda na nasz nastrój. Naukowcy odkryli również, że ludzie, którzy ćwiczą na świeżym powietrzu, czują się bardziej energiczni i częściej utrzymują rutynę. Innymi słowy, im więcej ćwiczymy, tym lepszy mamy nastrój.
Organizacja
Poświęćmy kilka minut na organizację i pozbądźmy się bałaganu na biurku lub w miejscu pracy. Bałagan ten może sprawić, że stracimy koncentrację, poczujemy się przytłoczeni i zdezorganizowani, co obniży też naszą wydajność.
Zorganizowane środowisko pomaga skoncentrować się na wykonywanej pracy.
Muzyka
Słuchanie muzyki może poprawić nastrój, obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć stres. Właściwa muzyka może zmienić nasze nastawienie, więc przygotujmy swoją ulubioną playlistę. Możemy nawet śpiewać razem z artystą.
Jedno z badań wykazało, że śpiew może poprawić odporność poprzez zwiększenie przeciwciał zwalczających choroby. Dlatego nigdy nie rezygnujmy ze śpiewania pod prysznicem.
Nowości
Nowe doświadczenia nie tylko poszerzają horyzonty. Poprawiają nasze spojrzenie na życie. Niezależnie od tego, czy jest to podróż do innej części świata, lekcje tańca, czy nowe potrawy; nowe doświadczenia pozwalają nam próbować nowych rzeczy.
Zdjęcia
Poświęćmy kilka sekund, aby obejrzeć niektóre ze swoich ulubionych zdjęć. Może to być cokolwiek – od zdjęć z dzieciństwa po ulubione zdjęcia z wakacji. Wspaniałe wspomnienia poprawią nasz nastrój, gdy będziemy przygnębieni. Możemy też niektóre z tych zdjęć wrzucić na telefon lub komputer, aby w razie potrzeby szybko do nich dotrzeć.
Pomoc innym
Dobry uczynek znacznie poprawia nastrój. Badania wykazały, że wolontariat uszczęśliwia ludzi, ponieważ pomaga im docenić dobre rzeczy w ich własnym życiu. Niezależnie od tego, czy jest to darowizna pieniędzy, udział w spacerze charytatywnym, czy wolontariat w lokalnym banku żywności, pomaganie innym pomoże nam poczuć dobry nastrój.
Offline
Zróbmy sobie przerwę od wszystkich elektronicznych gadżetów. Po prostu raz na jakiś czas wylogujmy się ze wszystkiego. Wpatrywanie się w ekran komputera, tabletu lub smartfona może wysysać z nas energię.
Odprężmy swój umysł i się zrelaksujmy, zwłaszcza przed pójściem spać.
Nagroda
Znajdźmy coś, co nas uszczęśliwi i każdego dnia nagradzajmy siebie czasem, który pozwoli nam cieszyć się tą pasją. Nie musi to trwać długo. Wystarczy nawet pół godzinki. Spotkanie z przyjacielem, czytanie książki, przejażdżka na rowerze, oglądanie serialu – nasze przyjemności mogą nam pomóc w poprawie nastroju. A do tego znacznie ułatwiają życie.
W dużej mierze za dobry nastrój odpowiedzialna jest również nasza dieta. Dlatego zadbajmy o to, aby była zbilansowana i napakowana składnikami odżywczymi. A jeżeli zastanawiasz się, jaką dietę wybrać, tutaj możesz sprawdzić różne rodzaje diet.